Moda na lofty i… beton!

beton loft
Moda na lofty i… beton!
Duże, otwarte przestrzenie, surowe wnętrza, naturalna cegła, beton, wielkie okna – to tylko niektóre cechy jednych z najmodniejszych przestrzeni mieszkalnych, o ponadczasowym charakterze, czyli LOFTÓW. Obecnie wiele uwagi poświęca się ich stylistyce, jednak czy znacie historię tego niezwykłego budownictwa?
 beton
Loft, rozumiany jako przestrzeń mieszkalna, pochodzi od tzw. Old Norse lopt, czyli górnego pokoju na powietrzu. W XIX wieku angielskie użycie tego słowa określało hurtownie przemysłowe na najwyższych piętrach. Pierwszy loft w Polsce powstał właśnie w XIX w. w łódzkiej fabryce Karola Scheiblera. Moda na lofty, jako przestrzenie mieszkalne zrodziła się w latach 40-tych XX wieku w dzielnicy SoHo w Nowym Jorku. Do roku 1970 transformacja loftów w mieszkania stała się tak popularna, że władze miasta były zmuszone do wydzielenia tego obszaru oraz wyznaczenia zasad legalizujących takie działania. W latach 80-tych XX wieku koncepcja loftów została rozszerzona na inne stany Ameryki, Europę oraz Azję. Wraz ze wzrostem zainteresowania estetyką loftów, deweloperzy dostrzegli w opuszczonych lub nieużytkowanych przestrzeniach przemysłowych duży potencjał rynkowy. Zaczęto nawet budować nowe ośrodki mieszkalne, stylizowane na estetykę loftów.
 beton, szkło
Po roku 2005 loft stał się już terminem architektonicznym. Lofty adaptowane z budynków przemysłowych, takich jak np. hale, stare magazyny, czy spichlerze nazwano „hard lofts”(„true lofts”). Natomiast nowe budynki mieszkalne, budowane na wzór dawnych odpowiedników, zyskały miano „soft lofts” (są one również nazywane „new lofts”, „loft-inspired” lub „mezzanine suites”).
Moda na lofty szybko rozpowszechniła się w naszym kraju i trwa do dziś. Koncept industrialnego charakteru przestrzeni mieszkalnej przyciąga przede wszystkich ludzi młodych. Grono amatorów takich rozwiązań ciągle się powiększa – stwierdza Mateusz Wełmiński, właściciel oraz założyciel firmy toBETON
z Krakowa. Dlaczego? Styl loftów jest sprzeciwem wobec utartych konwencji – konwencji myślenia, konwencji projektowania oraz konwencji zamieszkiwania. Lofty są celebracją koncepcji otwartej przestrzeni, stającej w opozycji do tradycjonalnych oraz przewidywalnych rozwiązań projektowania dla masowego użytku.
  płyty betonowe
Jeżeli zatem marzycie o lofcie, a być może posiadacie już taki lokal i pragniecie wykończyć go w duchu prawdziwej loftowej stylistyki, koniecznie odwiedźcie stronę internetową http://www.tobeton.pl. Producent oferuje nie tylko indywidualnie dopasowane do klienta płyty betonowe, posadzki, schody czy blaty betonowe, ale również projekt oraz konsultację z profesjonalnym architektem.
Wiele inspiracji znajdziecie również na Facebooku  toBETON.
Polecamy!

Administrator

  • Kama

    U mnie beton przyjął się idealnie w domu, powiedziałabym, że wygląda tak wyniośle a przed wszystkim modnie. Mam go prawie wszędzie na ścianach, w kuchni blat także jest z tego materiału, a i mam betonowe dodatki, które zamawiałam na tej stronie ilikebeton.com/pl/. Takie wnętrze może wydawać się trochę surowe i jednokolorowe bo w sumie przeważają szare odcienie, ale meble mogą być barwniejsze do szarego pasuje na przykład niebieski kolor.